Nemokamas pristatymas visoje Lietuvoje nuo 40 eur 

Kaip išvengti medvilnės susitraukimo!

2022 10 18

Iš natūralių augalų pluoštų gaunama medvilnė yra nepaprastai minkšta ir be galo universali. Drėgmę praleidžiantis audinys taip pat pašalina prakaitą nuo odos, be to, jis iš prigimties yra pralaidus orui, todėl pro jį gali praeiti oras.

Medvilnė yra populiariausia natūrali tekstilė pasaulyje - ir ne veltui. Nors audinys yra patvarus ir ilgaamžis, jo vientisumą išlaikyti turite jūs. Kaip ir daugeliui žmonių, jums gali kilti klausimas: Ar medvilnė traukiasi, o jei taip, ar galite apsaugoti medvilnę nuo susitraukimo?

Toliau rasite atsakymus į šiuos klausimus, taip pat patarimus, kaip išvengti medvilnės susitraukimo, ir bendrą geriausią medvilninės patalynės ir drabužių priežiūros praktiką.

Ar medvilnė traukiasi?

Taip, medvilnė gali susitraukti po skalbimo. Kaip ir lino, kanapių ir kitų tekstilės gaminių, audžiamų iš natūralių augalų pluoštų, verpalai ar siūlai kartais susitraukia, kai jie sudrėksta ir išdžiūsta. Vis dėlto paprastai medvilnės susitraukimo galima išvengti tinkamai ją prižiūrint.

Medvilnės mišinio audiniai, kurių sudėtyje yra poliesterio ar kitų sintetinių pluoštų, nėra tokie jautrūs susitraukimui, tačiau jie taip pat nėra tokie pralaidūs orui ir paprastai tarnauja ne taip ilgai. Taigi, kodėl 100 % medvilnė traukiasi?

Kodėl medvilnė susitraukia skalbiant?

Išsiaiškinę, kodėl medvilniniai marškiniai ir medvilninė patalynė traukiasi, galite užkirsti tam kelią. Natūralūs medvilnės pluoštai verpiami į verpalus arba siūlus, o tada audžiami į audinius. Sukimo, tempimo ir traukimo procesai sukuria įtempimą, kuris suteikia drabužiui formą.

Tačiau sudrėkus tekstilei, ypač karštame ar šiltame vandenyje, dalis įtempimo atsipalaiduoja. Šiek tiek atsipalaidavę pluoštai susitraukia. Jei medvilnė vėliau džiovinama karštu oru, audinys gali išlaikyti susitraukusią formą arba dar labiau susitraukti.

Dažniausiai dėl to kaltas skalbimo procesas. Tačiau šis poveikis gali pasireikšti ir tada, jei (pavyzdžiui) avėdami drobinius sportbačius įlipote į šlapdribą, o paskui pastatėte juos lauke džiūti šiltoje saulėje.
 

Kiek susitraukia medvilnė?

Medvilnės susitraukimo laipsnis priklauso nuo kelių veiksnių, įskaitant medvilnės rūšį, pynimą ir skalbimo bei džiovinimo proceso metu taikomą karštį. 

Sintetiniai mišiniai paprastai nesitraukia taip stipriai kaip 100 % medvilnė. Poliesteris ir spandeksas nėra tokie įgeriantys, todėl nesugeria tiek daug vandens. (Tai vienintelis medvilnės natūralaus drėgmės surinkimo trūkumas.)

Taigi, kiek susitraukia 100 % medvilnė? Patalynė ir drabužiai skalbiant gali susitraukti iki 5 %. Tačiau jei etiketėje nurodyta, kad daiktas yra iš anksto išskalbtas, susitraukimo galite ir nepastebėti. O jei būsite atsargūs, galite jo visai išvengti.

Ar medvilnė laikui bėgant traukiasi?

Laimei, medvilnė paprastai susitraukia tik vieną kartą. Pluoštai gali ir toliau susitraukti, jei toliau skalbsite daiktą karštame vandenyje ir džiovinsite džiovyklėje ant didelio karščio. Tačiau paprastai daugiausia susitraukimų įvyksta per pirmąjį skalbimo ciklą.

Tai yra viena iš priežasčių, kodėl kai kurie prekių ženklai, prieš patekdami į vartotojų rankas, savo gaminius skalbia drabužiais (dar vadinamais išankstiniu skalbimu). Nesvarbu, ar tai būtų patalynė, ar drabužiai, taip iš karto gaunamas tikro dydžio drabužis. Be to, drabužių skalbimas suteikia medvilnei švelnumo ir patogumo pojūtį.

Kaip išvengti medvilnės susitraukimo

Tinkama medvilnės priežiūra ne tik neleidžia medvilnei susitraukti, bet ir padeda ilgiau išlaikyti audinius. Pirkdami naują medvilninę patalynę ar drabužius, būtinai patikrinkite, ar jie buvo iš anksto išskalbti, ir visada laikykitės prekės ženklo rekomenduojamų priežiūros instrukcijų. O jei tai 100 % medvilnė, kiek įmanoma venkite karščio.

Tai reiškia, kad audinį skalbkite šaltame arba drungname vandenyje. Idealiausia drabužius pervilkti ir išdžiovinti lygiai, kad išdžiūtų ore. Džiovinti ant virvės galima, tačiau dėl tiesioginių saulės spindulių šilumos gali susitraukti. Jei nusprendėte džiovinti skalbinius džiovyklėje, visada džiovinkite maža temperatūra.

Kaip sumažinti medvilnės susitraukimą

Dabar jau žinote, kaip išvengti medvilnės susitraukimo, bet ar galite jos nesusitraukti? Kartais taip. Suknelę ar arškinėlius galima ištempti ir vėl suformuoti iki pradinio dydžio.

Kai ištraukę drabužį iš skalbyklės pamatote, kad jis yra daug mažesnis nei tada, kai jį įmetėte, geriausia iš karto jį pertvarkyti. Švelniai patraukite drabužio rankoves ir korpusą, tada padėkite jį lygiai išdžiūti.

Jei drabužis jau buvo skalbtas ir džiovintas, kita galimybė - maždaug pusvalandį pamirkyti jį drungname vandenyje, kad atsipalaiduotų pluoštai. Tada švelniai išskalbkite drabužį, kol jis bus tik šiek tiek drėgnas. Tada švelniai patempkite rankoves ir kūną, kol jis vėl taps įprasto dydžio, ir leiskite jam išdžiūti ant lygaus paviršiaus.

 

Kaip skalbti 100 % medvilnės patalynę ir drabužius

Skalbimas rankomis yra geriausia apsauga nuo medvilnės susitraukimo, nes galite kontroliuoti vandens temperatūrą ir užtikrinti, kad su audiniu būtų elgiamasi kuo švelniau. Žinoma, kai kuriems žmonėms tai gali būti nerealus sprendimas. Vis dėlto, jei medvilnę rankomis galėsite skalbti bent jau pirmą kartą, galbūt išvengsite galimo susitraukimo.

Jei norite išvengti medvilnės susitraukimo, naudodami skalbimo mašiną, geriausia audinius skalbti švelniu ciklu šaltame vandenyje. Skalbimo muilas ne visada taip lengvai ištirpsta šaltame vandenyje. Tačiau gali padėti, jei pirmiausia į skalbyklę įpilsite skalbiklio, leisite būgnui prisipildyti vandens ir tik tada į jį įdėsite drabužius ar patalynę. 

Aukštos kokybės medvilninę patalynę galite apsilanke Savashome puslapyje.

Savashome LT

SAVASHOME puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu. Privatumo Politika.