Nemokamas pristatymas visoje Lietuvoje nuo 40 eur 

Sapnų mokslas: Kas slepiasi mūsų pasąmonėje

2023 10 31

Nuo senovės graikų iki Zigmundo Froido - kiekvienas turi savo teoriją apie sapnų kilmę ir funkciją. Tačiau kalbant apie šaltus, tvirtus faktus, mokslas apie sapnus yra palyginti nauja tyrimų sritis. Daugelį metų matuoti neurologinius procesus buvo tiesiog per sunku, o pats objektas buvo atmestas kaip pernelyg atsitiktinis. Tačiau dabar atliekama daugiau tyrimų nei bet kada anksčiau, kuriuos skatina aukštųjų technologijų įranga ir nepasotinamas smalsumas išsiaiškinti ilgai kankinusį klausimą: Kodėl mes sapnuojame?

R&R: poilsis ir greitas akių judesys

Pirmasis didelis proveržis miego tyrimuose įvyko 1952 m., kai Čikagos universiteto magistrantas Eugene'as Aserinsky ir jo konsultantas Nathanielis Kleitmanas, Eugene'o stebėjo mažametį sūnų, nustatė greitąjį akių judesių miegą (dar vadinamą REM). Paprastai REM miegas prasideda maždaug valandai po to, kai užmiegame, ir per vidutinę naktį miegą cikliškai pasikartojo 3-5 kartus, o tai reiškia, kad maždaug 20 % viso miego laiko - apie 2 valandas - skiriame sapnams.

Kognityvinės sąsajos

Harvardo profesorius Robertas Stickgoldas XX a. 9-ojo dešimtmečio pabaigoje pradėjo tyrinėti ryšį tarp budraus gyvenimo ir sapnų, o kaip tyrimo įrankį pradėjo naudoti Tetrisą. Taip, Tetris. Roberto komanda dirbo su grupe, kurią sudarė žaidėjai ekspertai, naujokai ir žmonės su amnezija. Šešiasdešimt procentų dalyvių, įskaitant tris iš penkių amnezijos kamuojamų asmenų, kurie kiekvieną kartą žaisdami turėjo iš naujo mokytis žaidimo, teigė ankstyvosios miego stadijos metu sapnavę Tetrio blokelius. Naujokų grupėje tie, kurie pranešė apie Tetrio sapnus, pagerėjo gerokai labiau nei tie, kurie sapnavo be blokų.

Miegokite

Naujesniuose tyrimuose buvo nagrinėjamas įvairus ryšys tarp sapnų ir kūrybiškumo, mokymosi, emocijų ir kt. Berklio universiteto tyrėjai nustatė, kad mamos patarimas palįsti po antklode ir išsimiegoti po emociškai įtempto ginčo su draugu ar mylimuoju gali būti moksliškai pagrįstas. Tiriamųjų buvo paprašyta įvertinti seriją veido nuotraukų, kuriose vaizduojamos įvairios emocijos. Pusė grupės narių po vertinimo ėmė mediciniškai prižiūrimą popietinį miegą, o kiti laikėsi įprasto naktinio miego grafiko. Kai dalyviai kitą dieną vėl atliko veido nuotraukų vertinimo testą, tyrėjų grupė nustatė, kad tie, kurie miegojo ir per tai įžengė į REM ciklą, mažiau reagavo į neigiamas emocijas, pavyzdžiui, baimę ir pyktį.

Gilinimasis giliau

Būna keistų sapnų, o būna ir keistų sapnų. Jūs žinote, apie ką kalbame - apie tuos šiurpius, "Įsikūnijimo" lygio epus su mįslingais posūkiais, mitinėmis būtybėmis ir laisvomis gravitacijos bei fizikos taisyklėmis. Iš kur jie atsiranda? Mokslininkai taip pat tiria kokybinius sapnų bruožus, naudodami pažangiausią magnetinio rezonanso technologiją. 2010 m. tyrėjai stebėjo amigdalo ir hipokampo aktyvumą grupėje dalyvių, kurie dvi savaites vedė išsamius sapnų įrašus. Rezultatai parodė ryšį tarp šių giliųjų limbinės sistemos struktūrų aktyvumo ir konkrečių užrašytų sapnų ryškumo bei keistumo.

Prekes savo miegamajam rasite Savashome elektroninėje parduotuvėje.

Savashome LT

SAVASHOME puslapyje yra naudojami keturi pagrindiniai slapukų tipai.

Naršydami toliau Jūs sutinkate su būtinaisiais slapukais. Taip pat galite sutikti ir su kitų slapukų naudojimu. Privatumo Politika.